Με μεγάλη εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός H Hotels επικράτησε 93-75 της Λάρισας, για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Από την αρχή της αναμέτρησης η ομάδα μας είχε το προβάδισμα, το οποίο έφτασε στο +5 (12-7), στο 5’. Το τέμπο του παιχνιδιού παρέμεινε υψηλό, με τους «θαλασσί» να είχαν πολύ καλές επιθετικές επιλογές και έτσι να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τους παίκτες του Καντζούρη, με τη Λάρισα να περνάει μπροστά (23-24), στο 12’. Όμως, η ομάδα μας αντέδρασε στη συνέχεια και έτσι ανέκτησε το προβάδισμα για το +8 (34-26), ενώ μέσα από την άμυνά της έστειλε την υπέρ της διαφορά στο +13 (43-30), στο 18’. Παρ’ όλα αυτά, η αστοχία στα τελευταία λεπτά έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 8-0 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Νωθρό ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος από την ομάδα μας, με αποτέλεσμα να δεχθεί επιμέρους σκορ 3-10 και να βρεθεί πίσω στο σκορ (46-48). Στη συνέχεια, οι «θαλασσί» πήραν το προβάδισμα (51-50), αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν πήγαν στο +7 (51-58), στο 25’. Οι «θαλασσί» έκαναν την αντεπίθεσή τους και πλησίασαν πολύ, αλλά οι πολλές βολές που είχαν οι φιλοξενούμενοι τους διατήρησαν μπροστά (65-66), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με το εξαιρετικό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο και στις δύο πλευρές του παρκέ, η ομάδα μας έκανε επιμέρους σκορ 21-3 και πήγε στο +17 (86-69), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και μέχρι τη λήξη, οι «θαλασσί» είχαν τον έλεγχο και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 93-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-38, 65-66, 93-75